The standard cell potential (E o cell ) of the zinc-air battery is 1.65V. If at
ID: 776185 • Letter: T
Question
The standard cell potential (Eocell) of the zinc-air battery is 1.65V. If at 25.0oC the partial pressure of oxygen in the air diffusing its cathode is 0.24 atm, what is the cell potential (Ecell)? Assume the cell reaction is:
2 Zn(s) + O2(g) yields 2 ZnO(s)
The standard reduction potentials of the half-reactions in zinc-air batteries are:
ZnO(s) +H2O(l) + 2e- yields Zn(s) + 2OH-(aq) Eored = -1.25V
O2(g) + 2 H2O(l) + 4e- yields 4 OH-(aq) Eored= 0.401
Should use Nernst Equation and answer should be in volts. Thank you!
Explanation / Answer
nernest equation
Ecell = E0cell -0.0591/n* x log [ZnO(s)]/[PO2]
Ecell = 1.65 -0.059 x1/4 x log [1]/[0.24] (here n=4 electrons transfered)
Ecell = 1.640 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.