Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lithium and nitrogen react in a combination reaction to produce lithium nitride:

ID: 768531 • Letter: L

Question

Lithium and nitrogen react in a combination reaction to produce lithium nitride: 6Li (s) + N2 (g) rightarrow 2Li3N (s) How many moles of lithium nitride are produced when 0.450 mol of lithium react in this fashion? 1.35 0.225 0.150 0.900 0.0750 A 31.5 mL aliquot of HNO3 (aq) of unknown concentration was titrated with 0.0134 M NaOH (aq). It took 23.9 mL of the base to reach the endpoint of the titration. The concentration (M) of the acid was _____. 0.0102 0.227 0.0204 1.02 0.0051 The concentration (M) of an aqueous methanol produced when 0.200 L of a 2.00 M solution was diluted to 0.800 L is_____. 8.00 0.800 0.500 0.200 0.400 A solution is prepared by adding 1.60 g of solid NaCl to 50.0 mL of 0.100 M CaCl2. What is the molarity of chloride ion in the final solution? Assume that the volume of the final solution is 50.0 mL. 0.132 0.647 0.547 0.232 0.747 The balanced reaction between aqueous potassium hydroxide and aqueous acetic acid is _____. KOH (aq) + HC2H3O2 (aq) rig

Explanation / Answer

1. 6mol----------2mol 0.450 mol------------------2*0.450/6=0.150mol answer ---(C) 2. 0.0134*23.9=31.5*x x=0.0102 answer------------(A) 3. 0.200*2=0.800*x x=0.500 answer------------(C) 4. NaCl + CaCl2 = NaCl2 + CaCl .027 0.100-.027 .027 .027 final Cl conc==.132 answer--------(A) 5. answer--------------(C) 6. 3mol of AgNO3---------------3mol of Agcl initial mol of AgNO3----4.22/169.8731=0.0248 mol so,Agcl ------0.0248mol produced w=0.0248*142.5=3.56gm answer---------------(C)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote