Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature

ID: 767266 • Letter: T

Question

The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature reaction: N2 (g) + 02 (g) doublearrow 2NO (g) Kc = 1.7 times 10-3. Calculate the equilibrium concentrations if the initial concentrations are 2.31 M N2 and 0.52M O2 (This N2/02 concentration ratio is the ratio found in air.) Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.

Explanation / Answer

N2 + O2 ----> 2NO , 2.31-x 0.52-x 2x , Kc = [NO]^2/[N2][O2] , 1.7 x10^ -3 = (2x)^2/(2.31-x)(0.52-x) , solving x we get x = 0.022, equi [N2] = 2.31-0.022=2.288, [O2] = 0.52-0.022=0.498 M, [NO] = 2 x0.022= 0.044 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote