The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature
ID: 716738 • Letter: T
Question
The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature reaction:
N2(g)+O2(g)2NO(g) Kc=1.7×103at 2300 K.
Part A
Calculate the equilibrium concentration of [N2] if the initial concentrations are 2.25 M N2 and 0.53 M O2. (This N2/O2 concentration ratio is the ratio found in air.)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
The air pollutant NO is produced in automobile engines from the high-temperature reaction:
N2(g)+O2(g)2NO(g) Kc=1.7×103at 2300 K.
Part A
Calculate the equilibrium concentration of [N2] if the initial concentrations are 2.25 M N2 and 0.53 M O2. (This N2/O2 concentration ratio is the ratio found in air.)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
ICE Table:
[N2] [O2] [NO]
initial 2.25 0.53 0
change -1x -1x +2x
equilibrium 2.25-1x 0.53-1x +2x
Equilibrium constant expression is
Kc = [NO]^2/[N2]*[O2]
0.0017 = (4*x^2)/((2.25-1*x)(0.53-1*x))
0.0017 = (4*x^2)/(1.193-2.78*x + 1*x^2)
2.027*10^-3-4.726*10^-3*x + 1.7*10^-3*x^2 = 4*x^2
2.027*10^-3-4.726*10^-3*x-3.998*x^2 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = -3.998
b = -4.726*10^-3
c = 2.027*10^-3
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 3.244*10^-2
roots are :
x = -2.312*10^-2 and x = 2.193*10^-2
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 2.193*10^-2
At equilibrium:
[N2] = 2.25-1x = 2.25-1*0.02193 = 2.22807 M
Answer: 2.23 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.