Given the following information: Mass of ascobic acid present in one tablet= 500
ID: 761185 • Letter: G
Question
Given the following information: Mass of ascobic acid present in one tablet= 500mg. preparation of vitamin solution: Vitamin Tablet= 1.5g; weigh boat+ Vitamin tabet clushed= 5.2g; weigh boat after transfer of crushed tablet= 3.8g; Calculated mass of crashed tablet =1.4g preparation of patassium iodate solution: weigh boat + KIO3(s)=1.01g; weigh boat after transfer of KIO3(s)=3.9g; Calculated mass of KIO3(s)= 2.9g Titration volumes of KIO3: Volume of KIO3 used= tria1=20.88ml trial 2= 20.25ml a)calculate the mass of ascobic cid in crushed tablet b)Calculate the mass of ascobic acid in the whole tablet( use mass of whole tablet) c) Calculate the %error in the mass of ascobic acid in one whole tabletExplanation / Answer
pls go through this link it may helps you didattica-online.polito.it/CHIMICA/dismic/Chemistry_Z.pdf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.