Given the following information, formulate an inventory management system. The i
ID: 432058 • Letter: G
Question
Given the following information, formulate an inventory management system. The item is demanded 50 weeks a year Item cost Order cost Annual holding cost (%) Annual demand Average demand $ 8.00 $298.00 29 28,100 Standard deviation of weekly demand Lead time Service probability 25 per week 4 weeks 98% %of item cost 562 per week a. Determine the order quantity and reorder point. (Use Excel's NORMSINV) function to find the correct critical value for the given a-level. Do not round intermediate calculations. Round "z" value to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.) Optimal order quantity Reorder point units units b. Determine the annual holding and order costs. (Round your answers to 2 decimal places.) Holding cost Ordering cost c. Assume a price break of $50 per order was offered for purchase quantities of 2,100 or more units per order. If you took advantage of this price break, how much would you save annually? Round your answer to 2 decimal places.) Annual savingsExplanation / Answer
Annual demand, D = 28100
Order cost, S = 298
Holding cost, H = 8*29% = 2.32
a) Order quantity (EOQ) = SQRT(2DS/H) = SQRT(2*28100*298/2.32) = 2687 units
z = NORMSINV(0.98) = 2.05
Reorder point = Weekly demand * Lead time + z * Std dev * SQRT(lead time)
= 562*4 + 2.05*25 * SQRT(4)
= 2351
b)
Safety stock = z*Std dev * SQRT(Lead time) = 2.05*25(SQRT(4) = 103
Annual holding cost = (Q/2 + Safety stock) * H
= (2687/2 + 103)*2.32
= $ 3355.88
Ordering cost = (D/Q)*S
= (28100/2687)*298
= 3116.41
c) EOQ is 2687 , which is greater then the threshold (2100) for price break.
Total cost with price break = (28100/2687)*(298-50) + 3355.88 (holding cost)
= 5949.40
Annual savings = (3355.88 + 3116.41) - 5949.40 = $ 522.89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.