Given the following information on securities E and F, calculate the expected re
ID: 2702436 • Letter: G
Question
- Given the following information on securities E and F, calculate the expected return and standard deviation of returns on a portfolio consisting of 40% invested in E and 60% invested in F. security e security f
- Expected return 12% 15%
- standard deviation of returns 10% 20%
- correlation coefficient of returns -0.50
- 13.8%; 14.4%
- 13.5%; 15%
- 13.8%; 10.6%
- 13.5%; 8.7%
Explanation / Answer
expected return= 40%*12%+60%*15%=13.8%
standard deviation=1/2(40*40*10*10+60*60*20*20+2*40*10*60*20*-0.50)=10.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.