Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The solubility product constant (Ksp) for the dissolution of PbSO4 as represente

ID: 759633 • Letter: T

Question

The solubility product constant (Ksp) for the dissolution of PbSO4 as represented by the chemical equation is 1.7x10-8. PbSO4 (s) Pb2+ (aq) + SO42- (aq) Calculate the molar solubility (mol/L) of PbSO4 in water. Molar Mass (g/mol) PbSO4 303.26

Explanation / Answer

The solubility product constant (Ksp) for the dissolution of PbSO4 as represented by the chemical equation is 1.7x10-8 Molar Mass of PbSO4 = 303.26g/mol PbSO4 (s) ----> Pb2+ (aq) + SO42- (aq) Calculate the mass (g) of PbSO4 that dissolves in 900 mL of water Let x = mol/L of PbSO4 that dissolve : this will give x mol/L Pb2è and x mol/L SO42- Ksp = 1.7 x 10^-8 = [Pb2+][SO42-]= (x)(x) x = molar solubility = 0.00013 M Mass PbSO4 = 0.00013 mol/L x 0.900 L x 303.26 g/mol= 0.036 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote