Electrolysis of molten MgCl 2 is the finalproduction step in the isolation of ma
ID: 75944 • Letter: E
Question
Electrolysis of molten MgCl2 is the finalproduction step in the isolation of magnesium from seawater.Assuming that 37.8 g Mg metal forms, calculate the following. (a) How many moles of electrons are required? (b) How many coulombs are required?(c) How many amps are required to produce this amount in 1.75h? Electrolysis of molten MgCl2 is the finalproduction step in the isolation of magnesium from seawater.Assuming that 37.8 g Mg metal forms, calculate the following. (a) How many moles of electrons are required? (b) How many coulombs are required?
(c) How many amps are required to produce this amount in 1.75h?
Explanation / Answer
Mg2+ + 2e- => Mg a) 37.8 grams mg *(1mol Mg/24.31 grams)*(2mol e-/1mol Mg) = 3.11moles ep b) 1 mol e- = 96485 C 3.11 moles e- *(96485 C/1mol) = 3.00 e5 C c) 1 A = 1 C/s (3.00e5 C)/(1.75 hr *60 min/hr *60sec/hr) = 47.62 Amps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.