Electricity is distributed from electrical substations to neighborhoods at 15,00
ID: 1520308 • Letter: E
Question
Electricity is distributed from electrical substations to neighborhoods at 15,000 V. This is a 60 Hz oscillating (AC) voltage. Neighborhood transformers, seen on utility poles, step this voltage down to the 120 V that is delivered to your house. How many turns does the primary coil on the transformer have if the secondary coil has 100 turns? No energy is lost in an ideal transformer, so the output power P0ut from the secondary coil equals the input power P, to the primary coil. Suppose a neighborhood transformer delivers 250 A at 120 V. What is the current in the 15,000 V line from the substation?Explanation / Answer
Given :-
V1 = 15000 v
V2 = 120 v
f = 60 Hz
a)
N1 = ?
N2 = 100
V1 / V2 = N1 / N2
N1 = (V1 / V2)*N2
N1 = (15000 v x 100) / (120 v)
N1 = 12500 turns
b)
Pout = Pin
find I1
I1V1 = I2V2
I1 = I2V2 / V1
I1 = (250 x 120) / 15000
I1 = 2 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.