Electrical Force Inside a Capacitor 2 cm apart 1.5 cm apart Data analysis: the a
ID: 1317986 • Letter: E
Question
Electrical Force Inside a Capacitor
2 cm apart
1.5 cm apart
Data analysis:
the attractive electrical force equals the difference between the balance reading multipiled by g (9.81m/s/s)
- Plot the force (yaxis) versus voltage for each gap distance. Do a log-log plot also
-Plot the force (Y-axis) versus gap distance for each voltage. Do a log-log ploty also
Initial zero volt Voltage kV Scale Reading Final zero-volt 57.5g 1 57.3g 57.5 57.5g 2 57.2g 57.5 57.5g 3 57.0g 57.5 57.5g 4 57.0g 57.5 57.5g 5 56.6g 57.6 57.5g 6 56.5g 57.6Explanation / Answer
in this question
force in capacitor equals to
=0.5*epsilon*e2
actually it does not depend on physical mass
case1
distance=2cm
E=V/d
calculate electricfield for each value of v
d=constant
example
E=1*103/2*10-2
AFTER THIS SUBSTITUTE IN ABOVE EQUATIONS GET THE VALUE OF FORCE
EXAMPLE 2 IS SIMILAR AS ABOVE
BUT TAKE DISTANCE=1.5CM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.