I have no clue how to do this, any help? Thanks! An unknown gas, X2(g), which be
ID: 75542 • Letter: I
Question
I have no clue how to do this, any help?Thanks! An unknown gas, X2(g), which behaves much like N2(g) (N N), is analysed and the following enthalpies of formation are obtained: We also know that the X-H bond energy is 412 kJ/mol. Use this information to estimate the X-X (single-)bond energy in the X2H4 molecule. Give your answer to the nearest 1 kJ/mol.
Explanation / Answer
H2 => 2H delH = 2*217- 0 = 434 kJ (note that Hf forH2 = 0 b/c standard state convention) This means the breaking of H-H bonds costs 434 kJ X2 => 2X delH = 2*468- 0 = 936 kJ, because X2 is the standardstate So to break a X-X bond in diatomic X2, need 936 kJ The pertinent reaction is X2 + 2H2 => X2H4 bonds broken: X-X bond and 2 H-H bond del H, broken = 936 + 2*434 = 1806 kJ bonds formed: 4 X-H bonds and 1 X-X bond (note this X-X bond energyis not the same as the one we calculated for diatomic X-X, becausebond energy is dependent on molecular structure; the H have effecton the X-X bond in X2H4) delH, formed = 4*412 + 1*delH_X-X in X2H4 delH broken- delH, formed = -13, the enthalpy of formation ofX2H4 1806- (4*412 + delH_X-X in X2H4) = -13 delH_X-X in X2H4 = 171 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.