I have no clue how to do this, please help. The motion of a human body through s
ID: 1329177 • Letter: I
Question
I have no clue how to do this, please help.
The motion of a human body through space can be modeled as the motion of a particle at the body's center of mass as we will study in a later chapter. The components of the displacement of an athlete's center of mass from the beginning to the end of a certain jump are described by the equations xf = 0 + (10.6 m/s)(cos 18.5 degree)t 0.260 m = 0.620 m + (10.6 m/s)(sin 18.5 degree)t - 1/2(9.80 m/s2)t2 where t is in seconds and is the time at which the athlete ends the jump. Identify the athlete's position at the takeoff point. (Let the x and y-direction be along the horizontal and vertical direction respectively.) Identify his vector velocity at the takeoff point, magnitude direction m/s above the x axis How far did he jump?Explanation / Answer
(a)
The displacement is,
xf = 0 + (10.6 m/s)(cos 18.5°)t
0.260 m = 0.620 m + (10.6 m/s)(sin 18.5°)t - ½(9.80 m/s2)t2
The athlete's position at the takeoff point is,
t = 0, x = 0, y = 0.620 m
So, the athlete's position at the takeoff point is,
(0 i + 0.620 j) m
(b)
The athlete’s vector velocity at the takeoff point is,
t = 0,
dx/dt = 10.6cos(18.5) m/s
= 10.05 m/s
dy/dt = 10.6sin(18.5) m/s
= 3.36 m/s
Vector velocity is,
v= (10.6 i + 3.36 j) m/s
magnitude = 11.1 m/s
direction 17.6° above the x axis
(c)
Solve the equation.
0.260 m = 0.620 m + (10.6 m/s)(sin 18.5°)t - ½(9.80 m/s2)t2
and get t = 0.0.94 s
So,
x = 10.6 cos(18.5)* 0.094 s
= 0.944 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.