Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A carbonated beverage is made by saturating water with carbon dioxide at 0 C and

ID: 754829 • Letter: A

Question

A carbonated beverage is made by saturating water with carbon dioxide at 0 C and a pressure of 3.0 atm. The bottle is then opened at room temperature (25 C), and comes to equilibrium with air in the room containing carbon dioxide CO2(PCO2=3.4x10?4atm) a. What is the concentration of carbon dioxide in the bottle before it is opened? b. What is the concentration of carbon dioxide in the bottle after it has been opened and come to equilibrium with the air?

Explanation / Answer

1) P = molarity x RT => concentration= RT/P = 0.0821 x 273 / 3 = 7.47 ; 2) CON= RT/V= 0.0821 x 298 / 34003 = 7.195 x 10^-4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote