A car with mass = 1400 kilograms is traveling north at a constant speed of 3.35
ID: 1285203 • Letter: A
Question
A car with mass = 1400 kilograms is traveling north at a constant speed of 3.35 m/s. Take north to be the positive y direction. The car takes 4.29 seconds to complete a righthand turn to the east (positive x direction), while maintaining a constant speed the whole time.
a) What is the x component of the impulse exerted on the car during the turn?
b) What is the y component of the impulse exerted on the car during the turn?
c) What is the magnitude of the average net force exerted on the car during the turn?
d) What is the direction of the average net force exerted on the car during the turn? (Enter smallest angle from the positive x direction.)
Explanation / Answer
a) impulse Jx = m*(V2x-V1x) = 1400*(3.35 -0 ) = 4690 kg m /s
b)impulse Jy = m*(V2y-V1y)= 1400*( 0-3.35 ) = -4690 kg m/s
c)
F = Jx/t + Jy/t = 1093.2 i - 1093.2 j =
Fnet = 1546.07 N
d( direction = -45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.