The overall reaction for the corrosion of iron by oxygen is given by the followi
ID: 754613 • Letter: T
Question
The overall reaction for the corrosion of iron by oxygen is given by the following reaction. 4Fe (s) + 3O2 (g) ?? 2Fe2O3 (s) Compound ?HExplanation / Answer
That ?H is for the equation as written. 4 Moles of Fe(s) + 3 Moles of O2(g)----> 2 Moles of Fe2O3(s) Heat released is 1652 KJ a. Four moles of iron releases 1652 kJ b. 1652 for two moles of Fe2O3. One mole of Fe2O3. Half as much : 826 kJ c. Atomic weight of iron is 55.8 grams per mole. One gram of iron is 1 / 55.8 mole. ?H will be (1 / 55.8) * (1652 / 4) = 7.4 kJ d. Which one is limiting? Fe : 10 / 55.8 Moles = 0.18 O2 : 2 / 32 Moles. = 0.063 And remember that for every 4 moles of Fe, 3 moles of O2 are required. Ratio of 1.3 Ratio of Fe to O2 is 0.18 / 0.063 = 2.8 So it is the oxygen that is limiting. 0.063 moles of oxygen will react with 4/3 of 0.063 = 0.084 moles of Fe. There is plenty of iron. Heat released = 0.063 * 1652 / 3 = 34.7 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.