Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The volume of a gas is 2.50 L, measured at 1.00 atm. What is the pressure of the

ID: 749266 • Letter: T

Question

The volume of a gas is 2.50 L, measured at 1.00 atm. What is the pressure of the gas in mmHg if the volume is changed to 9.41 L?

Explanation / Answer

for a gas at given temperature p1v1=p2v2.....................................................here p1=1atm,v1=2.5L,v2=9.41L.........................substituting these values we get 1*2.5=p2*9.41................=>p2=2.5/9.41.............p2=0.266 atm.............................................. we know that 1atm = 760mm of Hg..............so 0.266atm = 0.266*760=201.9mm of Hg. so answer is 201.9mm of Hg....................................................................................................... ......................................................PLEASE RATE THE ANSWER