A. Consider these hypothetical chemical reactions: A<=>B; ?G= 10.7kJ/mol B<=>C;
ID: 730374 • Letter: A
Question
A. Consider these hypothetical chemical reactions:A<=>B; ?G= 10.7kJ/mol
B<=>C; ?G= -30.6kJ/mol
C<=>D; ?G= 9.40kJ/mol
What is the free energy, ?G, for the overall reaction, A<=>D?
B. Firefly luciferase is the enzyme that allows fireflies to illuminate their abdomens. Because this light generation is an ATP-requiring reaction, firefly luciferase can be used to test for the presence of ATP. In this way, luciferase can test for the presence of life.
The coupled reactions are:
luciferin+O2<=>oxyluciferin+ light
ATP<=>AMP+PPi
If the overall ?G of the coupled reaction is -8.10 kJ/mol, what is the equilibrium constant,K , of the first reactions at 11
Explanation / Answer
By the extension of Hess's Law to Gibbs free energy, which states that the overall is the sum of the intermediate steps, we obtain
A<=>B; ?G= 10.7kJ/mol
B<=>C; ?G= -30.6kJ/mol
C<=>D; ?G= 9.40kJ/mol
implies that G for A<=>D is the sum of G for A<=>B, G for B<=>C, and G for C<=>D
Thus, G for A<=>D is G = 10.7kj/mol - 30.6kj/mol + 9.40kj/mol ===> G = -10.5kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.