Solid benzoic acid, C6H5COOH(s), is often used to determine the heat capacity of
ID: 727197 • Letter: S
Question
Solid benzoic acid, C6H5COOH(s), is often used to determine the heat capacity of a bomb calorimeter, because the constant volume heat of combustion of this compound is known with high precision:qV = ?26.434 kJ/g. When a 2.088 g sample of C6H5COOH(s) was burned in a particular bomb calorimeter, the temperature increased by 11.77 oC. In a second experiment, a 1.217 g sample of a compound with the formula C6H14O(l) was burned in the same calorimeter. The temperature increased by 10.08 oC. Use these data, plus the information given below for CO2 and H2O, to estimate the standard enthalpy of formation, ofH?, at 25 oC for this compound. of H? values at 25 oC for CO2(g) and H2O(l) are ?394 kJ mol?1 and ?286 kJ mol?1,
Explanation / Answer
heat released when 2.088 gm of benzoic acid was burned = 2.088*26.434 = 55.194192 KJ so heat capacity of calorimeter = 55.194192/temp change = 55.194192/11.77 = 4.69 KJ/K so when temp of calorimeter rises by 10.08 K, so heat released = 4.69*10.08 = 47.27 KJ molar mass of C6H14O = 102 gm/mol so moles of C6H14O = 1.217/102 = 0.012 mol so delta H(rxn) = 47.27/0.012 = -3939.17 KJ/mol also, C6H14O + 9O2 ---------> 6CO2 + 7H2O so, delta H(rxn) = 6(-394)+7(-286)-x ...(where x is delta H formation of C6H14O) so, -3939.17 = -4366-x solving, x = -426.83 KJ/mol ...... is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.