Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based on the balanced chemical reaction, determine the limiting reactant and the

ID: 722919 • Letter: B

Question

Based on the balanced chemical reaction, determine the limiting reactant and
theoretical yield of water (in g).
4C2H5NO2(S) + 9O2(g)?8CO2(g) +10 H2O(l) +2N2(g) :
a. Combine 45.0 g of both glycine (C2H5NO2) and oxygen

Explanation / Answer

4C2H5NO2(S) + 9O2(g)=======>8CO2(g) +10 H2O(l) +2N2(g) : Moles = mass/molar mass Moles of C2H5NO2 = 45g/75g/mol = 0.6 mol C2H5NO2 Moles of O2 = 45 g/32g/mol = 1.4 mol O2 Here the molar ratio is 4 C2H5NO2 : 9 O2 0.6C2H5NO2/4 =0.15 mol C2H5NO2 1.4 mol O2/9 = 0.16 mol O2 So C2H5NO2 is the limiting reagent. Now 0.6 mol C2H5NO2 * (10 mol H2O/4 mol C2H5NO2*(18 g H2O/1 mol H2O) 27 g H2O

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote