Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The water gas shift reaction is an important industrial process for producing hy

ID: 722262 • Letter: T

Question

The water gas shift reaction is an important industrial process for producing hydrogen. Burning
coal provides both the cabon monoxide and the energy needed for this reaction.
CO(g) + H2O(g) ? CO2(g) + H2(g)
If 10.0 mol each of carbon monoxide and water were added to a 100.0 L flask at 500 K where the
equilibrium constant KC = 4.00, how much hydrogen would be produced? Note that you need not
use the quadratic formula to arrive at a solution if you are clever.
A) 6.7 mol
B) 7.6 mol
C) 2.0 mol
D) 20 mol
E) 6.3 mol

Explanation / Answer

CO(g) + H2O(g) --> CO2(g) + H2(g) ASSUME X MOLES OF CO REACTS WITH WATER [CO] = 10-X [H2O] = 10-X [CO2] = X [H2] = X SO, 4 = X^2/(10-X)^2 X = 20/3 MOLES SO, MOLES OF H2 PRODUCED WILL BE 20/3. ANSWER A) 6.7 mol IS CORRECT