The walkway leading to Everglades Hall is splattered with raw eggs. The mess is
ID: 2289239 • Letter: T
Question
The walkway leading to Everglades Hall is splattered with raw eggs. The mess is
about a distance of 57 m away from the building. You suspect fellow dorm
residents to be responsible for this. Assuming a horizontal throw and a throwing speed of 60 mph you try to identify the floor from which the eggs have be
en thrown.
From what height have the eggs been thrown?
(Start from the basic equations. Clearly state all known quantities. Then show the individual steps of your work. Always show the equation before substituting numbers. Always use units with numbers.)
Explanation / Answer
Horizontal range is given by u2sin 2q/g
The height of projectile launch is given by u2sin2q/2g
R= u2sin 2q/g
57 m= u2sin 2q/g (According to question)
Now, u=60 mph=0.44704 *60 meter per second (As 1 mile per hour= 0.44704 meter/second)
u=26.8224 m/s
So,
R=57 m= (26.8224)2sin 2q/(9.8 m/s2)
Sin 2q=57 m *(9.8 m/s2)/ (26.8224)2
Sin 2q=0.7764
2q= sin-1(0.7764)=50.930
q=25.4650
Thus, The height of projectile launch is given by u2sin2q/2g
H= u2sin2q/2g
H=(26.8224)2(sin2 (25.4650))/2*9.8 m/s2
H=719.44*0.1848/19.6=6.7832 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.