3. Consider a steady-state reactor in which ethanol is produced by the hydration
ID: 718300 • Letter: 3
Question
3. Consider a steady-state reactor in which ethanol is produced by the hydration of ethylene: Unfortunately, some ethanol is converted to diethyl ether in an undesirable side reaction: 2CHsOH (C2H5)20+H2O Based upon the following information, determine the molar flow rates of ethylene, water, ethanol, and diethyl ether in the produet s The feed to the reactor contains 145 mol/h ethylene and 175 molh water The fractional conversion of the limiting reactant is 0.75 The selectivity of ethanol relative to diethyl ether is 7.0.Explanation / Answer
Moles of Ethylene fed = 145 mol/h
Moles of water fed = 175 mol/h
From the stoichiometry of the first reaction
1 mol C2H4 reacts with 1 mol H2O
Moles of C2H4 < moles of H2O
C2H4 is limiting reactant
Fractional conversion of C2H4 = 0.75
Moles of C2H4 converted = 145 x 0.75 = 108.75 mol/h
Moles of H2O converted = 108.75 mol/h
In the product stream
Moles of C2H4 in product = moles fed - moles converted
= 145 - 108.75
= 36.25 mol/h
Moles of water in product = 175 - 108.75
= 66.25 mol/h
Selectivity = moles of ethanol formed / moles of ether formed
moles of ethanol formed = 7 x moles of ether formed
Moles of ethanol formed + moles of ether formed = 108.75
Moles of ethanol formed + (moles of ethanol formed/7) = 108.75
Moles of ethanol formed = 7 x 108.75/8
= 95.16 mol/h
moles of ether formed = 95.16/7 = 13.59 mol/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.