This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Amm
ID: 717174 • Letter: T
Question
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Ammonia gas is synthesized by combining hydrogen and nitrogen: 3 H2(8) +N2(g) 2 NH3 (g) If you want to produce 696 g of NHs, what volume of H2 gas, at 53 oC and 745 mm Hg, is required? Volume- Nitrogen for this reaction will be obtained from air. of air measured at 22 °C and 745 mm Hg pressure, will be required to provide the nitrogen needed to produce 696 g of NH3? Assume the sample of air contains 78.1 mole % N2. b Nitrogen for this reaction will be obtained from air What volume of air, Volume -Explanation / Answer
Solution :-
3H2 + N2 --- > 2NH3
Part a)
696 g NH3 need to be produced
Volume of H2 needed at 53 oC and 745 mmHg
Lets first calculate moles of H2 needed to produce 696 g NH3
(696 g NH3 * 1 mol NH3 / 17.03 g NH3)*(3 mol H2 / 2 mol NH3) = 61.3 mol H2
Now using the ideal gas law formula we can find the volume of H2
T= 53 oC +273 = 326 K
P = 745 mmHg * 1 atm / 760 mmHg = 0.980 atm
PV= nRT
V= nRT/P
V=61.3 mol * 0.08206 L atm per mol K * 326 K / 0.980 atm
V= 1673 L H2
Therefore volume of H2 needed is 1673 L we can write it as 1670 L using 3 sig fig.
Part B)
Lets calculate the moles of 696 g NH3
Moles = mass / molar mass
696 g NH3 / 17.03 g per mol = 40.9 mol NH3
Using the moles of NH3 we can find the moles of N2 needed
40.9 mol NH3 * 1 mol N2 / 2 mol NH3 = 20.45 mol N2
Using the percent of mole in the air we can find the moles of Air needed
20.45 mol N2 * 100 % / 78.1 % = 26.2 mol air
T= 22 oC +273= 295 K
P = 745 mmHg * 1 atm / 760 mmHg = 0.980 atm
Lets calculate volume of air
PV= nRT
V= nRT/ P
V= 26.2 mol air *0.08206 L atm per mol K * 295 K / 0.980 atm
V= 647 L air
Therefore the volume of air needed is 647 L
Q2) Balanced equation
Si(s)+ 2CH3Cl(g) ----- > (CH3)2SiCl2(g)
Lets calculate the moles of CH3Cl using the ideal gas law formula at 25 oC and 657 mmHg
P= 657 mmHg *1 atm / 760 mmHg = 0.8645 atm
T= 25 oC+ 273=298 K
V= 7.80 L
PV= nRT
PV/ RT= n
0.8645 atm *7.80 L /0.08206 L atm per mol K * 298 K = n
0.276 mol CH3Cl
Now lets calculate moles of Si
Moles of Si = mass / molar mass
= 1.98 g / 28.0855 g per mol
= 0.0705 molSi
Now lets calculate the moles of CH3Cl needed to react with 0.0705 mol Si using the mole ratio of the balanced equation
0.0705 mol Si * 2 mol CH3Cl / 1 mol Si = 0.141 mol CH3Cl
Moles of CH3Cl present are more than needed for the reaction therefore Si is limiting reactant hence we can find the mass of product using the limiting reactant Si
(0.0705 mol Si * 1 mol (CH3)2SiCl2 / 1 mol Si) *(129.06 g / 1 mol (CH3)2SiCl2 = 9.10 g (CH3)2SiCl2
Hence the mass of product that can be formed is 9.10 g (CH3)2SiCl2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.