Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Self-Test each question below, first balance the skeleton (unbalanced) equation

ID: 716648 • Letter: S

Question


Self-Test each question below, first balance the skeleton (unbalanced) equation and then determine the answer 1. For How many moles of ethanol will react with 2.500 moles of oxygen? b. How many moles of iron will react with excess amount of oxygen to form 3.00 moles of iron(IID oxide? How many moles of ironQIID oxide will be produced from 30.2 g of oxygen reacting with excess iron? 2. What is the mass (in grams) of one copper atom2 What is the mass (in grams) of 1.2044 x 10's copper atoms? How many grams of FeSo, 7H,O contain 1.2044 x 10 oxygen atoms? 4-45

Explanation / Answer

1 a The blance equation is

2 C2H5OH +6 O2 = 4 CO2 + 6 H2O

The mol ration for reaction with oxygen is

2 : 6 = x : 2.5 ( where X is unknown mol of ethanol to react with 2.5 mol O2)

X = 0.83

1 b

Blance eqution is

4Fe + 3O2 2Fe2O3

4 Fe molecule react with 3 O2 and produce 4Fe(III) and 2 mol of Fe2O3

2mol of Fe2O3 is generated by 4 mol of Fe

3 mol of  Fe2O3 is generated by 3*4/2 mol of Fe = 6mol of Fe

next

3 mol of O2 produce 2 mol of Fe2O3

1 mol ( 16g) of O2 produce 2/3 mol of Fe2O3

30.2g of O2 produce (2*30.2)/3*16 mol of Fe2O3 = 1.25 g of F2O3

2

Mass of on Cupper atom = 63.5g

63.5g of Cu is one mol and have 6.023*1023 atom

6.023*1023 atom have 63.54g

1.2044*1015 atom have (63.54 *1.2044*1015) / 6.023*1023

= 10.555*10-8 g

Next,

1 mol of FeSO4.7H2O have 11mol of O

11*6.023*1023 atom is present in 246 g of FeSO4.7H2O

1.2044*1024 O atom is present in (246*1.2044*1024) / 11*6.023*1023

= 4.4719*101 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote