Selections for the following circuit: a. The ideal ratio CT based on the 5 amp s
ID: 1834154 • Letter: S
Question
Selections for the following circuit:
a. The ideal ratio CT based on the 5 amp secondary
b. The proper ratio ct served from the table 4.
ct=1000:5
delta=23kv
star=230kv
Icl=2000A
table 4
ct ratio turns
50:5 10
100:5 20
200:5 40
400:5 80
800:5 160
1000:5 200
2000:5 400
2500:5 500
3000:5 600
Explanation / Answer
In delta configuration we have 3 times more voltage than in star, so in order to obtain required. In case of given current transformer, we can calculate appropriate ratio as follows:
input current =2000A
secondary required current=5
since I1/I2=N2/N1
=>turn ratio required=N1/N2=2000/5=400
So from table ct ratio of 2000:5 should be used.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.