A balloon containing 4.28 L of an unknown gas at 1.00 atm and 298 K has a mass o
ID: 716420 • Letter: A
Question
A balloon containing 4.28 L of an unknown gas at 1.00 atm and 298 K has a mass of 16.90 g. The empty balloon has a mass of 2.24 g.What is the molar mass of the gas in the balloon? Select one: a.400 gimo b. 32.0 gmol c. 83.8 g/mol O d. 96.6 g/mol A 20.4 L tank at 298 K contains nitrogen gas with a partial pressure of 6.8 atm and helium gas with a partial pressure of 7.2 atm. What is the total pressure in the tank if the temperature is increased to 318 K? Select one: a. 7.26 atm b. 14.9 atm o c. 7.68 atm O d. 13.1 atmExplanation / Answer
Answer of the 1st question is c. 83.8 g/mol
Calculation:
Volume of the gas (V) = 4.28 L
Pressure of the gas (P) = 1.00 atm
Temperature (T) = 298 K
Total mass = 16.90 g
Mass of the empty baloon = 2.24 g
Mass of the gas (m) = (16.90 - 2.24) g = 14.66 g
From the ideal gas equation
PV = nRT
where n = mole of the gas = m/M, M = molar mass
R = Universal gas constant = 0.08206 L·atm/(mol·K)
PV = mRT/M
1.00 x 4.28 = (14.66 g x 0.08206 x 298)/M
or, M = (14.66 g x 0.08206 x 298)/4.28
or, M = 358.5/4.28
or, M = 83.8 g/mol
Therefore the molar mass of the gas = 83.8 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.