15. 12.5/10 points | Previous Answers The energy required to remove the electron
ID: 712348 • Letter: 1
Question
15. 12.5/10 points | Previous Answers The energy required to remove the electron from the hydrogen atom can be calculated using Bohr's model, making the assumption that this energy corresponds to the electron making the transition from the n=1 level to the n=infinity level, according to the usual equation: E--(2.179 x 10^-18 J)x( 2 final initial a) What amount of energy is required to ionize one hydrogen atom? 2.179e-181 2179e-18 2.179e-18 J b) What amount of energy is required to ionize 0.550 grams of hydrogen? 2.17e-15 X 716 kJ Practice Another VersionExplanation / Answer
Energy required to ionize one hydrogen atom
= 2.17*10-18J
Mass of hydrogen given = 0.550g
Molar mass of hydrogen = 1.008g/mol
Moles of hydrogen = 0.550g/1.008g/mol = 0.546mol
1 mol of Hydrogen = 6.022*1023 atoms
0.550 mol = 0.546*6.022*1023 = 3.288*1023atoms
Energy required to ionize 3.288*1023 atoms =
= 3.288*1023 *2.179*10-18J
= 716kJ
Answer = 716kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.