Stella is measuring the heat of neutralization when aqueous solutions of HCl and
ID: 712229 • Letter: S
Question
Stella is measuring the heat of neutralization when aqueous solutions of HCl and NaOH are combined in a coffee cup calorimeter. She combines 45.5 mL of aqueous 1.00 M HCl and 36.58 mL of aqueous 1.00 M NaOH in a coffee cup calorimeter (mass of the coffee cups + the stir bar = 48.67 g). What is the mass of the solution after mixing, in g, assuming the solution has the same density as pure water (d =1.00g/mL)? Express your answer to two digits after the decimal. Do not use units (i.e. g) in your answer.
Explanation / Answer
Moles of HCl = 0.0455 L x 1 M = 0.0455 moles
Moles of NaOH = 0.03658 x 1 M = 0.03658 moles
moles of NaCl formed = 0.03658 moles
Mass of NaCl left = 0.03658 moles x 58.5 g/mol = 2.257 g
Moles of water = 0.03658 moles
Mass of water = 0.694 g
Moles of HCl left = 0.0455 moles - 0.03858 moles = 0.00692 moles
mass of HCl left = 0.00692 moles x 36.5 g/mol = 0.25258 g
Total mass left = 0.25258 g + 2.257 g + 0.694 g = 3.20 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.