Stefani Company has gathered the following information about its product. Direct
ID: 2451016 • Letter: S
Question
Stefani Company has gathered the following information about its product.
Direct materials: Each unit of product contains 3.40 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.60 pounds. Materials cost $ 5 per pound, but Stefani always takes the 4.00 % cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $ 0.40 per pound.
Direct labor. Each unit requires 1.00 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.20 hours per unit. The average hourly pay rate of Stefani’s employees is $ 10.00 . Payroll taxes and fringe benefits are an additional $ 3.90 per hour.
Manufacturing overhead. Overhead is applied at a rate of $ 4.50 per direct labor hour.
Compute Stefani’s total standard cost per unit. (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
Explanation / Answer
Direct material cost: Material used per unit * per unit cost
= (3.40 +.60 ) *[ (5*.96) + .40]
= 4 * [4.8+.40]
= 4* 5.2
=$ 20.80 per unit
Direct labor cost = Hours used to produce unit * Per hour cost
= (1 +.20 ) * (10+3.90)
= 1.20 * 13.9
= $ 16.68 per unit
Manufacturing overhead = 4.50 * (1+ .20)
= 4.50 * 1.20
= $ 5.40 per unit
Total standard cost per unit = 20.8+16.68+5.4
= $ 42.88 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.