Steel Ball and Block A steel ball of mass 0.500 kg is fastened to a cord that is
ID: 2009141 • Letter: S
Question
Steel Ball and Block A steel ball of mass 0.500 kg is fastened to a cord that is 70.0 cm long and fixed at the far end. The ball is then released when the cord is horizontal (Fig. 10-61). At the bottom of its path, the ball strikes a 2.00 kg steel block initially at rest on a frictionless surface. The collision is elastic.Figure 10-61
(a) Find the speed of the ball just after collision.
m/s
(b) Find the speed of the block just after collision.
m/s
DIAGRAM
http://img14.imageshack.us/i/1037z.gif/
Explanation / Answer
a .
speed of ball at bottom = v = ( 2 g h ) = ( 2 *9.8 * 0.7 ) = 3.7040 m /s ;
momentum conservation :
0.5 * 3.7040 = 0.5 v1 + 2 v2 ; v2 = ( 1.852 - 0.5 v1 ) /2 = ( 0.926 - 0.25 v1 );
since KE is conserved ,
( 1/2 ) 0.5 * 3.7040^2 = [ 1 /2 ][ 0.5 v1^2 + 2 v2^2 ] ;
or 0.5 * 3.7040^2 = [ 0.5 v1^2 + 2 v2^2 ] ;
since v2 = ( 0.926 - 0.25 v1 )
or 0.5 * 3.7040^2 = [ 0.5 v1^2 + 2 ( 0.926 - 0.25 v1 )^2 ] ;
or 6.859 = 0.5 v1 ^2 + 2 ( 0.857 + 0.0625 v1^2 - 0.463 v1 ) ;
or v1 = 3.7040 , -2.22 ; we are getting two values , one of them is correct
v2 = 0 , 1.481 ,
speed of ball after collison = 3.7040 OR -2.22 ;
speed of block after colluision = v2 = 0 or 1.481
obviously , v2 = 0 and v1 = 3.7040 are not possible in a elastic collsioin ,
so the correct answers are
speed of ball after collison = -2.22 m /s
speed of block after colluision = 1.481 m /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.