3) A sample of nitrogen gas was initially at a pressure of 2.65 atm and a volume
ID: 711691 • Letter: 3
Question
3) A sample of nitrogen gas was initially at a pressure of 2.65 atm and a volume of 515 mL. What volume will the gas occupy at a pressure of 0.90 atm?
3b) A 10.0 L tank is filled with oxygen under 10.0 atm and 25oC. Calculate the pressure in the tank after 10.0 g of oxygen is removed.
3c) To what value must the temperature be raised so that the pressure is maintained at 10.0 atm after theremoval of 10.0 g of oxygen?
3d) When 36 g of glucose ferments completely, how many grams of ethanol and carbon dioxide are produced? The fermentation reaction is C6H12O6 (aq) 2C2H5OH (aq) + 2CO2 (g).
3e) At 250C and under a pressure of 740 mm Hg, what is the volume of the carbon dioxide produced above?
Explanation / Answer
a)
Using the ideal gas equation
PV = nRT
Since the numbe of moles and Temperature remain the same, hence we can write
P1V1= P2V2
2.65 * 515 = 0.90 *V2
V2 = 1516.38 mL
3b)
Using the ideal gas equation
PV = nRT
(10)(10) = n * 0.0821 * (273+25)
n = 4.0873 moles
Number of moles of oxygen in 10g = 10/32 = 0.3125
n2 = n1 - 0.3125 = 4.0873 - 0.3125 = 3.7748 moles
Pressure = Pressure(1) * n2/n1 = 10 * 3.7748/4.0873 = 9.235 atm
3c)
n1T1 = n2T2
4.0873 * (273+25) = 3.7748 * T2
T2 = 322.67K = 49.67C
3d)
C6H12O6 ------- 2C2H5OH + 2CO2
Molar mass of glucose = 6 * 12 + 12 * 1 + 6 * 16 = 180 gm/mol
Number of moles = Mass/molar mass = 36/180 = 0.2 mol
Moles of ethanol produced = 0.4 moles
Molar mass of ethanol (C2H6O) = 2 * 12 + 6 * 1 + 16 = 46 gm/mol
Mass produced = 46 * 0.40 = 18.40 grams
Mass of CO2 produced = 36 - 18.40 = 17.60 grams
3e)
Using ideal gas equation
PV = nRT
740/760 * Volume = 0.40 * 0.0821 * (273+250)
Volume = 17.639L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.