3) A Human cannonball (m=68 kg) is loaded into a spring loaded canon angled at 4
ID: 1460800 • Letter: 3
Question
3) A Human cannonball (m=68 kg) is loaded into a spring loaded canon angled at 45 degrees above the horizontal, and is to be fired across a stadium. The spring is compressed 1.5 meters from the muzzle of the cannon. Once the cannon is fired it takes 0.13 s for the human cannonball to exit the front of the cannon. SHOW ALL WORK
A) If the Impulse inside the cannon is 1388 N*s what is the muzzle velocity of the cannon?
B) How far away should the airbag be placed from the front of the cannon so the human cannonball isn’t hurt?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 68 kg
theta = 45 degree
compression in the spring , x = 1.5 m
time taken , t = 0.13 s
(a)
the impulse , I = 1388 N.s
average force exerted , Fvg = I/t
Favg = 10676.92 N
the average accelration of man , a = Favg/m
a = 157.01 m/s^2
if x = 1.5 m
let the muzzle velocity be v
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2*a*x
v^2 = 2*157.01 * 1.5
v = 21.7 m/s
the muzzle velocity of the cannon is 21.7 m/s
(b)
the range , R = ( v^2 * sin(2*theta) )/g
R = 21.7^2 *sin( 2*45) / 9.8
R = 48.07 m
the airbag be placed at 48.07 m from the front of the cannon
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.