The rate of the crystal violet/NaOH reaction is given by the following generaliz
ID: 710959 • Letter: T
Question
The rate of the crystal violet/NaOH reaction is given by the following generalized rate law: Rate = k’[CV+]y
where k’ is the pseudo rate constant defined by
k’ = k [OH-]x , where k is the actual rate constant
The actual rate constant can be calculated using the pseudo rate constant and the [OH-] present in the reaction mixture. If the reaction mixture is prepared by mixing 5.0 mL of 1.00 x 10-4 M crystal violet solution with 5.0 mL of distilled water and 10.0 mL of 0.10 M NaOH, what is the [OH-] in the reaction mixture?
Explanation / Answer
moles (mol) = molarity (M) x volume (L)]]
5.0 ml x 1 x 10^-4 M crystal violet + 5.0 ml distilled water + 10 ml x 0.1 M NaOH
Total volume of solution = 5 + 5 + 10
= 20 ml
[OH-] in the reaction mixture = 0.10 M x 10 ml/20 ml
= 0.05 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.