The rate of change in revenue for Under Armour from 2004 through 2009 can be mod
ID: 2855664 • Letter: T
Question
The rate of change in revenue for Under Armour from 2004 through 2009 can be modeled by dR dt = 13.897t + 284.653 t where R is the revenue (in millions of dollars) and t is the time (in years), with t = 4 corresponding to 2004. In 2008, the revenue for Under Armour was $725.2 million.† (a) Find a model for the revenue of Under Armour. (Round your constant term to two decimal places.) R(t) = 6.9485t2+284.653ln(t)311.42 Correct: Your answer is correct. (b) Find Under Armour's revenue in 2009. (Round your answer to two decimal places.) $ million
Explanation / Answer
dR/dt = 13.897t + 284.653/t
==> dR = (13.897t + 284.653/t) dt
Integrating on both sides
==> dR = (13.897t + 284.653/t) dt
==> R(t) = 13.897(t2/2) + 284.653(ln t) + c since xn dx = xn+1/(n +1) ; 1/x dx = lnx + c
==> R(t) = 6.9485t2 + 284.653(ln t) + c
Given that at t = 8 , R(8) = $725.2 million
==> 725.2 = 6.9485(8)2 + 284.653(ln 8) + c
==> c = -311.42327
==> c = -311.42
Hence R(t) = 6.9485t2 + 284.653(ln t) - 311.42
b) t = 9 ==> year 2009
==> R(9) = 6.9485(9)2 + 284.653(ln 9) - 311.42
==> R(9) = 876.855
Hence revenue in 2009 is $876.86 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.