The rate for a certain reaction is k = 6.00*10 -3s-1 . If the initial reactant c
ID: 691106 • Letter: T
Question
The rate for a certain reaction is k = 6.00*10-3s-1. If the initial reactant concentration was 0.450M, what will the concentration be after 6.00 mins? A zero-order reaction has a constant rate of 1.60*10-4M/s. if after 40.0s the concentration has dropped to1.00*10-2 M, what is the initial concentration? The rate for a certain reaction is k = 6.00*10-3s-1. If the initial reactant concentration was 0.450M, what will the concentration be after 6.00 mins? A zero-order reaction has a constant rate of 1.60*10-4M/s. if after 40.0s the concentration has dropped to1.00*10-2 M, what is the initial concentration?Explanation / Answer
For first order reaction: ln[A] = - kt + ln [A]0 Data: k = 6.00*10-3s-1 [A]0 = 0.450 M t = 6.00 min = 6 * 60 s = 360 s Upon substituting the data in the formula, ln[A] = - 6.00*10-3s-1*360s + ln (0.450) = -2.16 -0.798 =- 2.958 [A] = 0.0518M For zero order reaction: [A] = - kt + [A]0 1.00*10-2 = - 1.60*10-4M/s * 40.0 s + [A]0 [A]0 = 0.0164 M 1.00*10-2 = - 1.60*10-4M/s * 40.0 s + [A]0 [A]0 = 0.0164 MRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.