Use the following experimental data to solve the questions below: mass of water
ID: 706682 • Letter: U
Question
Use the following experimental data to solve the questions below:
mass of water = 98.731 g
mass of goldfish before heating = 25.987 g
specific heat of water = 4.184 J/g ?C
mass of goldfish after heating = 25.761 g
initial temperature of water = 21.31 ?C
final temperature of water = 26.77 ?C
Calculate the energy absorbed by the water in the soda can (in Joules). Do not include units in your answer. Do not convert to scientific notation. No credit will be given for an answer given with an incorrect number of significant figures.
mass of water = 98.731 g
mass of goldfish before heating = 25.987 g
specific heat of water = 4.184 J/g ?C
mass of goldfish after heating = 25.761 g
initial temperature of water = 21.31 ?C
final temperature of water = 26.77 ?C
Explanation / Answer
The energy absorbed can be calculated using the formula :
Q = mass of substance x specific heat x change in temperature
Putting all the values we get "
Q = 98.731 x 4.184 x (26.77 - 21.31)
= 2255 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.