Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The reaction described in Part A required 3.01 L of sodium chloride. What is the

ID: 705984 • Letter: T

Question

The reaction described in Part A required 3.01 L of sodium chloride. What is the concentration of this sodium chloride solution?

When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNOs (aq) + NaCl(aq)->AgCl(s) +NaNOs (aq) Part A What mass of silver chloride can be produced from 1.99 L of a 0.281 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. View Available Hint(s) mass of AgCI- 80.1g Previous Answers Correct Part B The reaction described in Part A required 3.01 L of sodium chloride. What is the concentration of this sodium chloride solution? Express your answer with the appropriate units. View Available Hint(s) 0.0929 SubmitPrev Previous Answers Request Answer Incorrect: Try Again

Explanation / Answer

Answer:

Given mass of AgCl =80.1 g and volume=3.01 L.

Molar mass of AgCl=143.32 g/mol.

Moles of AgCl=mass/molar mass=80.1 g/143.32 g/mol

Moles of AgCl=0.5589 mol.

Concentration of AgCl=moles/volume

[AgCl]=(0.5589 mol)/(3.01 L)

[AgCl]=0.18567 M or ~ 0.1857 M.

Here you have asked only solution for part B. So I answered only that. If you require solution for part A I can answer. Please let me know if you have any doubt. Thanks and I hope you like it.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote