Sulfuric acid is essential to dozens of important industries from steelmaking to
ID: 705362 • Letter: S
Question
Sulfuric acid is essential to dozens of important industries from steelmaking to plastics and pharmaceuticals. More sulfuric acid is made than any other industrial chemical, and world production exceeds 2.0% 10'1 kg per year. The first step in the synthesis of sulfuric acid is usually burning solid sulfur to make sulfur dioxide gas. Suppose an engineer studying this reaction introduces 2.5 kg of solid sulfur and 9.30 atm of oxygen gas at 400. °C into an evacuated 50.0 L tank. The engineer believes Kp 63. for the reaction at this temperature Calculate the mass of solid sulfur he expects to be consumed when the reaction reaches equilibrium. Round your answer to 2 significant digits Note for advanced students: the engineer may be mistaken in his belief about the value of K, and the consumption of sulfur you calculate may not be what he actually observes. kgExplanation / Answer
Answer
0.10kg
Explanation
S(s) + O2(g) <--------> SO2(g)
Kp = PSO2/PO2 = 0.63
at equillibrium
PSO2 = x
PO2 = 9.30 - x
x/9.30 - x = 0.63
x + 0.63x = 5.859
x = 3.594
Therefore at equillibrium
PSO2 = 3.594atm
Now calculate the SO2 using ideal gas law
PV= nRT
n = PV /RT
= 3.594atm × 50L /0.082057(L atm /mol K) ×673.15K
= 3.2533mol
Stoichiometrically, 1mole of SO2 comes from 1mole of S
therefore
no of moles of S consumed = 3.2533
molar mass of Sulphure = 32.07g/mol
mass of S consumed = 32.07g/mol × 3.2533mol = 104.3g = 0.10kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.