Sulfur and Fluorine react in a combination reaction to producesulfur hexafluorid
ID: 687344 • Letter: S
Question
Sulfur and Fluorine react in a combination reaction to producesulfur hexafluoride: S (s) + 3F2 (g) --> SF6 (g) In a particular experiment, the percent yield is 79.0%. Thismeans that a 7.90-g sample of fluorine yields _______ g ofSF6 in the presence of excesssulfur. The correct answer ends up being 7.99 g of SF6 , I just have no clue how to get tothat answer. Any help would be appreciated. Also, I always do give a scoreback its just the last time I got the flu so the time for me togive a score was over with by the time I got better :/ Thanks :) Sulfur and Fluorine react in a combination reaction to producesulfur hexafluoride: S (s) + 3F2 (g) --> SF6 (g) In a particular experiment, the percent yield is 79.0%. Thismeans that a 7.90-g sample of fluorine yields _______ g ofSF6 in the presence of excesssulfur. The correct answer ends up being 7.99 g of SF6 , I just have no clue how to get tothat answer. Any help would be appreciated. Also, I always do give a scoreback its just the last time I got the flu so the time for me togive a score was over with by the time I got better :/ Thanks :) Any help would be appreciated. Also, I always do give a scoreback its just the last time I got the flu so the time for me togive a score was over with by the time I got better :/ Thanks :)Explanation / Answer
S (s) + 3F2 (g) --> SF6 (g)Molar mass of F2 = 2 * 19 = 38 g Molar mass of SF6 = 32 + 6 * 19 = 146 g 3 * 38(=114g) g of F2 produces 146 g of SF6 79 % of 146 = (146 * 79) / 100 = 115.34 g 114 g of F2 yields 115.34 g of SF6 7.9 g of F2 yields X g of SF6 X = ( 115.34 * 7.9 ) / 114 = 7.9928 g of SF6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.