Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

?RSI LABORATORY ASSIGNMENT. 1. A 0.215 g sample of zine metal reacted with exces

ID: 704940 • Letter: #

Question

?RSI LABORATORY ASSIGNMENT. 1. A 0.215 g sample of zine metal reacted with excess hydrochloric acid accordin ing balanced chemical reaction: g to the follow- Zn(s)+2 HCa)ZnCl(ag)H(8) The volume of hydrogen gas collected over water was 80.5 mL. at 20 °C and a barometric pres- sure of 756 mmHg. Calculate the molar volume at STP for hydrogen. ?.al T. 20e-A3n P-lar -0.02 23.5% 1e254 as -24.4L A 0.136 g sample of an unknown metal (X) reacted with excess hydrochloric acid according to the following balanced chemical reaction: 2. 6 HCI(aq) ? 2XCIy(aq) + 3H2(g) 2X(s) + The volume of hydrogen gas collected over water was 90.5 mL at 20 °C and a barometric pres- sure of 756 mmHg. Determine the molar mass of the unknown metal. Use the Periodic Table ofelements to identify the metal· V-qo.SmL-20.1 -2.50& asortio, sszzeglnopereran18.genGaslonhnoon.fe PEARSON

Explanation / Answer

1) NO of mol of Zn reacted = 0.215/65.37 = 0.0033 mol

    from equation, 1 mol Zn = 1 mol H2

   NO of mol of H2 liberated = 0.0033 mol

at 20c, vapor pressure of water = 17.5 torr

partial pressure of H2 liberated(P1) = 756- 17.5 = 738.5 torr

                                       = 738.5/760

                   = 0.972 atm

T1 = 20c = 293 k

   V1 = 80.5 ml = 0.0805 L

at STP, P2 = 1 atm

          T2 = 273 k

          v2 = ?

   P1V1/T1 = P2V2/T2

(0.972*0.0805/293) = (1*V2/273)

v2 = 0.073 L

molar volume of H2 = V/n

                    = 0.073/0.0033

                    = 22.12 mol/l


2)

partial pressure of H2 liberated(P) = 756- 17.5 = 738.5 torr

                    = 738.5/760

                   = 0.972 atm

          T = 20c = 293 k

           V = 90.5 ml = 0.0905 L

no of mol of H2 = PV/RT

                  = (0.972*0.0905)/(0.0821*293)

                 = 0.00365 MOL

FROM equation, 2 mol X = 3 mol H2
                
No of mol of X reacted = 0.00365*2/3 = 0.00243 mol

Molarmass of X = W/n

               = 0.136/0.00243

               =   56 g/mol

unknown metal = x = Fe

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote