A 2L container has 1 L water and 1 L air headspace. The headspace has a total pr
ID: 702717 • Letter: A
Question
A 2L container has 1 L water and 1 L air headspace. The headspace has a total pressure of 1 atm. The temperature of both water and air is 298K. 1 mg of formaldehyde (HCHO) was added into the water. Since formaldehyde is a volatile compound, some formaldehyde will escape into the air. The Henry’s constant (KH) for formaldehyde is 6300 M?atm-1. What is the mass concentration of formaldehyde in the water after the equilibrium between the air and the water has been reached? What is the molar fraction of formaldehyde (YHCHO) in the air headspace at equilibrium? A 2L container has 1 L water and 1 L air headspace. The headspace has a total pressure of 1 atm. The temperature of both water and air is 298K. 1 mg of formaldehyde (HCHO) was added into the water. Since formaldehyde is a volatile compound, some formaldehyde will escape into the air. The Henry’s constant (KH) for formaldehyde is 6300 M?atm-1. What is the mass concentration of formaldehyde in the water after the equilibrium between the air and the water has been reached? What is the molar fraction of formaldehyde (YHCHO) in the air headspace at equilibrium? A 2L container has 1 L water and 1 L air headspace. The headspace has a total pressure of 1 atm. The temperature of both water and air is 298K. 1 mg of formaldehyde (HCHO) was added into the water. Since formaldehyde is a volatile compound, some formaldehyde will escape into the air. The Henry’s constant (KH) for formaldehyde is 6300 M?atm-1. What is the mass concentration of formaldehyde in the water after the equilibrium between the air and the water has been reached? What is the molar fraction of formaldehyde (YHCHO) in the air headspace at equilibrium?Explanation / Answer
yP=xKH
y/x = 6300
where
y is mole fraction of formaldehyde in air haedspace
x is mole fraction of formaldehyde in water
M=molar mass of formaldehyde =30
m=mass of formaldehyde =1 mg
n=moles of formaldehyde =0.033 mmol
y/x = 6300
6301X =0.033
X=5.2372*10-6 formaldehydemoles in liquid phase
6300X =0.03299436 formaldehyde moles in gas phase
moles of water in 1 L
density of water is 1 kg/L
so moles of water in 1 L = 1/18 = 0.055 kmol
moles of air in 1 L space at 1 atm 298K
PV =nRT
101.325 *0.001 =n *8.314 *298
n=4.08*10-5 kmol =0.0408 mole of air
so
mole fraction of formaldehyde in water = 5.2372*10-6/(0.055*1000+5.2372*10-6) =9.52218 *10-8
mole fraction of formaldehyde in air = 0.03299436 /(0.0408+0.03299436 ) =0.4471
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.