Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 28g rifle bullet traveling at 430 m/s buries itself in a 3.6kg pendulum hangin

ID: 1348471 • Letter: A

Question

A 28g rifle bullet traveling at 430 m/s buries itself in a 3.6kg pendulum hanging on a 2.8m long string, which makes the pendulum swing upward in an arc. Determine the angle the string makes with the vertical when the pendulum is at its maximum displacement. Show all steps A 28g rifle bullet traveling at 430 m/s buries itself in a 3.6kg pendulum hanging on a 2.8m long string, which makes the pendulum swing upward in an arc. Determine the angle the string makes with the vertical when the pendulum is at its maximum displacement. Show all steps A 28g rifle bullet traveling at 430 m/s buries itself in a 3.6kg pendulum hanging on a 2.8m long string, which makes the pendulum swing upward in an arc. Determine the angle the string makes with the vertical when the pendulum is at its maximum displacement. Show all steps

Explanation / Answer

here,

m1 = 28g = 0.028 kg
v1 = 430 m/s
m2 = 3.6kg
L = 2.8m

From consrvation of energy :
m1v1 + m2v2 = (m1+m2)V
V = m1*v1/(m1+m2)
V = 0.028*430/(0.028+3.6)
V = 3.318 m/s

kinetic Enegy of system will be equal to Potential Energy attained by pendullum :

0.5*(m1+m2)*V^2 = (m1+m2)*g*H
h = V^2/2g
h = 3.318^2/(2*9.8)
h = 0.561 m

y component of disp = 0.561

By using pythgorus theoram :
X = sqrt(2.8^-(2.8-0.561)^2)
x = 0.0757 m

TandA = y/x
A = arcTan(0.561/0.0757)
A = arcTan(7.41)
A = 82.31 degrees

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote