2)Water with density of 1000 kgm is pumped from the open reservoir to the open c
ID: 702504 • Letter: 2
Question
2)Water with density of 1000 kgm is pumped from the open reservoir to the open cank as shown in details in the figure. The total equivalent length of the pipeline (including straight sections and all the fittings, valves, etc.) is ?(L+1 100 m, while the length of the discharge line is 80 m. The inner diameter of the pipeline is 50 mm. If the friction coefficient à is 0.025, and the flow rate Q is 10 m/h, calculate: A) The work per unit mass of the fluid by the pump We. B) The gauge pressure at the cross-section of the discharge line ps a5 points)12 2Explanation / Answer
Friction loss Pressure drop = Friction factor*.5*density*velocity^2*length/Pipe diameter
Density of water = 1000 kg/m3
velocity,v = flowrate/cross section area of pipe = 10/3600/(3.14/4*(50*10^-3)^2)=1.41 m/s
=>Friction loss Pressure drop=.025*1000*1.41^2*100/(50*10^-3)=0.99 bar
Total head required by pump = 18+2 =20 m
=> Total workdone by pump = Potential work + Friction work = head*flowrate*g+friction loss pressure drop*flowrate
=20*10/3600*10+.99*10^5*10/3600=275 Watt
Workdone per mass = 275/(10/3600)=99KJ
b) Friction loss pressure drop in discharge line = .99*80/100 = .79 bar
Potential pressure because of discharge fluid head=18*10*1000=1.8 bar
=> Total discharge Pressure = .79+1.8=2.59 bar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.