chemical engineering up 55%. 10:13 AM Problem 5.96 Kay\'s rulel | A gas consists
ID: 701624 • Letter: C
Question
chemical engineering
up 55%. 10:13 AM Problem 5.96 Kay's rulel | A gas consists of 40.0 mol% methane, 45.00 mol% ethane, and 15.0 mol% ethylene. A mass of 34.0 kilograms of this gas is to be compressed to a pressure of 200.0 bar at 900°C. Using Kay's rule, estimate the final volume of the gas. m3 Reference Materials Physical Property Tables (Reprinted with permission from Chemical Process Principles Charts, 2nd Edition,by O.A. Hougen, K. M Watson, and R. A. Ragatz, John Wiley& Sons, New York, 1960.) Generalized compressibility chart, low pressures (Based on L. C. Nelson and E. F Obert, Trans. ASME, 76, 1057(1954).) Generalized compressibility chart, medium pressures (Based on L. C. Nelson and E. F. Obert, Trans. ASME, 76, 1057(1954)) Generalized compressibility chart high pressures (Based on L. C. Nelson and E. F. Obert, Trans. ASME, 76, 1057(1954).) the tolerance is +/-4%Explanation / Answer
For methane, Tc= 190.6 K, Pc = 46.1 bar, y1=0.4
For ethane, Tc = 305 K, Pc= 49 bar, y2=0.45
For ethylene, Tc=282.5 K, Pc=50.6 bar, y3=0.15
Tc = 190.6*0.4 + 305*0.45 + 282.5*0.15 = 255.865 k
Pc=46.1*0.4 + 49*0.45 + 50.6*0.15 = 48.08 bar
Tr = T/Tc = 363/255.865 = 1.418
Pr = P/Pc = 200 bar/48.08 bar = 4.16
From generalized compressibility charts,
Z = 0.75 (approx)
Thus, molar volume = ZRT/P = 0.75 x 8.314 x 363/(20000) = 0.1132 L
Avg molar mass = 16*0.4 + 30*0.45 + 28*0.15 = 24.1 g/mol
Thus, moles in the given mass = 34 kg/24.1 g/mol = 1.4108 kmol
Volume = 1.4108 k mol x 0.1132 L/mol = 0.1597 kL = 0.1597 m3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.