chemical engineering. Do number 2 Name: CHEN 3080 Materials Science and Engineer
ID: 549409 • Letter: C
Question
chemical engineering.
Do number 2
Explanation / Answer
Q2
m = 60 g of water + 140 g of sugar
Solubility = 350 g of sugar per 100 g of water = 350/100 = 3.5 g/g
then
140/60 = 2.33 g/g
this is unsaturated
there is only one phase, aqueous solution
b)
if the solution is colled down to T = 25°C
S = 200 g/ 100 g --> 2 g /g approx
note that concentration is = 2.33 g/g
therefore, there will be cyrstallization, since it becomes uspersaturated solution
expect sucrose crystals to form
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.