An ideal gas (Cp = 30J/mol K) passes through a gas turbine at a rate of 1.5 kmol
ID: 701229 • Letter: A
Question
An ideal gas (Cp = 30J/mol K) passes through a gas turbine at a rate of 1.5 kmol/s, where it is expanded adiabatically from 30.0 atm to 1.0 atm. The gas enters the turbine at 575K. What is the final temperature of the gas that leaves the turbine, and how much power does the turbine do?
An ideal gas (Cp 30J/mol K) passes through a gas turbine at a rate of 1.5 kmol/s, where it is expanded adiabatically from 30.0 atm to 1.0 atm. The gas enters the turbine at 575K. What is the final temperature of the gas that leaves the turbine, and how much power does the turbine do?Explanation / Answer
Here first calculate gamma =Cp/Cv
We know Cp-Cv=R
Then Cv= 30-8.314=21.686
Gamma,g=30/21.686=1.383
We know for adiabatic ideal gas condition: T*P^((1-g)/g)= constant
(1-g)/g= -0.275
T1*P1^(-0.275)=T2*P2^(-0.275)
575*30^(-0.275)=T2*1^(-0.275)
T2 =225.66K
Work done =n*(R*T1-R*T2)/(g-1) = 1500*8.314*(575-225.66)/0.38 = 11464.786 kjoule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.