An ice skater doing a toe spin with outstretched arms has an aangular speed of 4
ID: 1726080 • Letter: A
Question
An ice skater doing a toe spin with outstretched arms has an aangular speed of 4.75 rad/s. The skater then tucks in herarms, decreasing her moment of inertia by 8.5%. (a)what isthe resulting angular speed? (b) By what factor does theskater's kinetic energy change? (neglect any frictionaleffects) my answer is 5.15 rad/s. does that seem right? An ice skater doing a toe spin with outstretched arms has an aangular speed of 4.75 rad/s. The skater then tucks in herarms, decreasing her moment of inertia by 8.5%. (a)what isthe resulting angular speed? (b) By what factor does theskater's kinetic energy change? (neglect any frictionaleffects) my answer is 5.15 rad/s. does that seem right?Explanation / Answer
Initial angular speed, 1 = 4.74 rad/s Change in Moment of inertia, I = 8.5 % Let Initial moment of inertia , I1 = 100 Finalmoment of inertia, I2 = 100 - 8.5 = 91.5 (a) From law of conservation of angularmomentum, I1 1 = I2 2 100 * 4.75 = 91.5 * 2 Resulting angular speed, 2 = 5.19rad/s (b) Fractional increase in kinetic energy, KE / E = [ ( 1/2 ) I2 22 - ( 1/2 ) I1 1 2 ] / (1/2 ) I1 1 2 = ( I2 22 - I1 1 2 )/ I1 1 2 = ( 91.5 * 5.192 - 100 * 4.752 )/ ( 100 * 4.752 ) = ( 2464.65 - 2256.25 ) / 2256.25 = 0.0924 % Increase in kinetic energy = 9.24 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.