2. a) Calculate the weight change if a full tank of oxygen(M60 aluminum cylinder
ID: 700862 • Letter: 2
Question
2. a) Calculate the weight change if a full tank of oxygen(M60 aluminum cylinder, 1699 liters capacity -discharge at sea level and 20 deg C) is completely emptied.(10 Kg empty wt) Assume ideal gas laws hold and the tank is emptied at 20 deg C sea level. b) If the initial fill pressure was 2000 psi, what was the tank volume in liters. Under STPD(standard temperature-0 deg C, standard pressure-sea level, and dry) conditions 1 mole of gas occupies 22.4 liters of volume The molecular weight: oxygen-16, 2.2 lbs/Kg. 760 mm Hg=14.7 psiExplanation / Answer
a) Since the tank is at sea level, P = 101325 atm
V = 1699 L = 1.699 m3
T = 20o C = 293 K
Since this obeys ideal gas law,
PV = nRT
Substuting, we get
n = PV/RT = (101325 Pa)(1.699 m3)/(8.314 J/mol-K x 293 K)
n = 70.669 moles
mass = n x MW = 70.699 moles x 32 g/mole = 2261.43 g = 2.261 kg
b) P = 2000 psi = 2000 psi x 1000 Pa/0.145038 psi = 13.7895 x 106 Pa
Assuming temperature here is also T= 293 K and it contains the same mass of oxygen as obtained previously i.e.
n= 70.669 moles
We get V = nRT/P = 70.669 x 8.314 x 293/(13.7895 x 106 ) = 0.01248 m3 = 12.48 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.