2. [2pt] The refractive index of a transparent material can be determined by mea
ID: 1518953 • Letter: 2
Question
2. [2pt]
The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the material is in air (nair = 1.00). If c = 41.5 deg, what is the index of refraction of the material?
Answer: Last Answer: 0.663
Incorrect, tries 2/5.
3. [2pt]
For the previous problem, what is the speed of the light in the plastic?
Answer: Last Answer: 4.55E+08 m/s
Not yet correct, tries 1/5
Hint: The refractive index of a material is the ratio of the speed of light in vacuum to the speed of light in the material.
Explanation / Answer
41.5 = asin( 1/ n)
1/n = sin( 41.5)
n = 1/ sin( 41.5)
n = 1.5 ........................answer
3)
3*10^8 *1/ 1.5 =200000000 m/s = 2*10^8 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.